streda, 11 decembra, 2024

Partneri školy

ON Semiconductor

Spoločnosť ON Semiconductor je globálnym výrobcom analógových, logických a diskrétnych polovodičových súčiastok. Spoločnosť má viac ako 20 000 zamestnancov na troch kontinentoch.

Na Slovensku pôsobí od roku 1999 vPiešťanoch a Bratislave, kde zamestnáva viac ako 250 nevýrobných pracovníkov pre podporu globálnych aktivít voblasti IT služieb, zákazníckych služieb, logistiky, marketingu, financií, kvality atechnickej podpory.


Viena international Martin


Volkswagen SLOVAKIA Martin


 

ŽOS Vrútky


 

Martico

 

 


Prvá martinská rezáreň

 

 


Partnerské školy SPŠ Martin

Výmenný študijný program žiakov našej školy a žiakov partnerskej školy VOŠ a SPŠ Jičín v Českej republike sa uskutočnil v dňoch 15. až 20. mája 2011.

Na našej škole sme privítali 12 žiakov a dvoch učiteľov z Jičína. Žiaci absolvovali program zameraný na rozšírenie odborných vedomostí a na získanie informácií o regióne Turiec. Zaujímavý článok o obsahu a o zážitkoch z výmennej praxe je zverejnený na webe školy v Jičíne http://www.vos-sps-jicin.cz/?main=sps_martin.

V rovnakom čase bol pre našich 12 žiakov tretích ročníkov pripravený podobný program v Jičíne. Zo SPŠ Martin sa na výmennom pobyte zúčastnili učiteľky Ing. Dagmar Najšlová a RNDr. Miroslava Šturmová, ktoré opísali svoje zážitky.

Výmenný pobyt na Vyššej odbornej škole a Strednej priemyselnej škole v Jičíne

15. 5. – 20. 5. 2011

V nedeľu popoludní sme sa stretli na pôde Strednej priemyselnej školy – najprv so skupinou českých študentov, ktorí prišli pod vedením dvoch pedagógov „na skusy“ do Martina a potom postupne s dvanástimi žiakmi tretích ročníkov našej školy, aby sme spoločne odcestovali na „skusy“ do Jičína.

Cieľom výmeny bolo oboznámiť sa so spôsobom vyučovania odborných predmetov na škole podobného typu v Českej republike, kultúrno-spoločenské a športovo turistické aktivity spojené s poznávaním prírody a kultúry našich najbližších susedov a v neposlednej miere aj schopnosť dorozumieť sa v českom jazyku.

Nedeľa bola zároveň dňom veľkého finále MS v hokeji, a tak sme najprv ešte v mikrobuse držali palce českým hokejistom a po príchode do cieľa sme sa ubytovali a odišli sledovať finálový zápas na veľkoplošnú obrazovku, ktorá bola inštalovaná priamo na námestí v Jičíne.

V pondelok ráno sme začali našu vzdelávaciu misiu návštevou elektrotechnických laboratórií v budove elektrotechnickej časti školy a v popoludňajších hodinách sme pokračovali v laboratóriách so simulačným programom Workbench. Po vyučovaní sme spoločne navštívili historické centrum tohto malebného historického mesta a spolu sme vystúpili na Valdickú vežu, odkiaľ bol výhľad na celé mesto. Potom sme pokračovali prehliadkou kostola sv. Jakuba, Jičínského zámku a novej zámockej záhrady a nakoniec sme si prezreli aj maličký domček, ktorý sa nazýva Rumcajsova ševcovna je to zároveň akési múzeum rozprávkových postavičiek Rumcajza, Manky a Cipíska (Ciašika). Vo večerných hodinách sa študenti odreagovali v školskej telocvični pri futbale. Utorok sa niesol v znamení strojárskych predmetov. Navštívili sme strojársku časť školy a študenti sa venovali práci v CNC laboratóriu, prezreli si CNC sústruh v priestoroch školských dielní a v druhej časti vyučovania sme sa venovali prezentácii prác v programe Proengineer. Popoludní sme pokračovali v poznávaní okolia mesta. Spolu s vychovávateľkami sme sa prešli asi dvojkilometrovou lipovou alejou, ktorá vedie ku miestu, kde mal byť pôvodne stred mesta na vrchu Zebín. Dnes tam je iba malá kaplnka a pekná vyhliadka. V stredu nám partnerská škola zorganizovala  celodenný výlet do Českého raja, kde sme kombinovanou dopravou minibusom a peši  prešli mnohé prekrásne zákutia a vyhliadky. Navštívili sme ako prvú vyhliadku ktorá sa volala Brada s dreveným kostolíkom a pozostatkami hradieb, potom hrad Trosky, Valdštejn a prešli sme sa peknou prírodou okolo rybníkov, kde sa natáčal kultový český film „Jak dostat tatínka do polepšovny“. Vo štvrtok pokračovala naša práca v škole a tentoraz sme navštívili učebňu informatiky a mechatroniky. V popoludňajších hodinách sme sa miestnou dopravou prepravili asi do 6 km vzdialených Prachovských skál a absolvovali nádhernú prechádzku pomedzi veľkolepé skalné útvary skombinovanú s prekrásnymi vyhliadkami po okolitej krajine. Po návrate na domov mládeže nás čakal večerný program spolu s českými študentmi, kde sme súťažili v “love na fľašu“, a pokračovali minifutbalovým zápasom Česko – Slovensko, ktorý skončil remízou. Po dobre vykonanej práci prišla opekačka a pomaličky aj posledná noc v Jičíne. Na záver sme sa so školu rozlúčili kurzom digitálnej fotografie. Boli sme nadšení priestormi skvele vybavenej školy, nielen špičkovou technikou, ale aj veľmi milým, priateľským učiteľským zborom počnúc pani riaditeľkou Ing. Alenou Žalskou a končiac všetkými učiteľmi a partnermi, s ktorými sme sa stretli.

Veríme, že partnerstvo našich škôl bude pokračovať a už teraz sa tešíme na ďalšiu návštevu.

Dagmar Najšlová, Miroslava Šturmová


V školskom roku 2010/2011 sa SPŠ Martin zapojila do 2-ročného projektu eTwinning s názvom „Tolerancia medzi učiteľom a žiakom a medzi kultúrami národov“.

Projekt je realizovaný v spolupráci s partnerskou strednou školou SO Zenit technického zamerania z Belgicka.

Cieľom projektu je zapojiť žiakov druhých a tretích ročníkov, ktorí si zdokonalia anglický jazyk v komunikácii s belgickými študentami prostredníctvom videokonferencie, vypracovania sprievodcovskej príručky o Belgicku a Slovensku v anglickom jazyku. Projekt bol zakončený výmenným týždňovým pobytom študentov našej školy v Belgicku v školskom roku 2011/2012. Belgičania navštívia Slovensko a SPŠ Martin v septembri 2012.

Garantami projektu sú učiteľky anglického jazyka Mgr. Marianna Matejčeková, Mgr. Ela Novinská a pani RNDr. Miroslava Šturmová, učiteľka informatiky.

Aktualita

Výmenný pobyt v Belgicku

V dňoch 18. – 25. 4. 2012 sa žiaci 3. a 4. ročníka (Eva Fricová, Martina Závodská, Adam Lučanský, Igor Bruk, Peter Gatial, Marko Višňovský a Miroslav Husár) spolu s vyučujúcimi Elenou Novinskou a Miroslavou  Šturmovou  zúčastnili výmenného pobytu v odbornej škole SO Zenit v belgickom meste  Turnhout. Pobyt bol vyvrcholením projektu eTwinnig s názvom „Tolerancia medzi učiteľom a žiakom a medzi kultúrami národov“, ktorý realizovali školy počas dvoch rokov.
Našu školu do projektu v roku 2010 prihlásila ešte pani profesorka Marianna Matejčeková, ktorá vyhľadala odbornú školu podobného technického zamerania a nadviazala aj prvé osobné kontakty. Prvotná spolupráca spočívala len v on-line kontaktoch, spoločných projektoch, skypovaní a vo video konferencii so žiakmi,  vedením a s vyučujúcimi SO Zenit. Neskôr sme sa rozhodli naše virtuálne kontakty cez počítače premeniť na realitu a spoznať našich belgických kamarátov  a kolegov pedagógov aj v skutočnosti. A tak sme 18. apríla tohto roku vzlietli z bratislavského letiska, aby sme za necelé dve hodinky pristáli v Belgicku na letisku Charleroi – dve hodiny od cieľa našej cesty – 40 tisícového flámskeho mesta Turnhout.
V Belgicku sme prežili nezabudnuteľný týždeň v partnerskej škole, ale nielen v nej. Ústretovosť, ochota, tolerancia a priateľský prístup zo strany vedenia školy, belgických kolegov  pedagógov a ostatných zamestnancov školy a internátu – s touto realitou  sme sa denne stretali na každom našom kroku.
Absolvovali sme poznávací zájazd do Bruselu, kde sme si pozreli najznámejšie pamiatky a navštívili sme Európsky parlament. Očarilo nás stredoveké mesto Bruggy svojimi historickými skvostami a neopakovateľnou atmosférou. Nie nadarmo sa nazýva Benátky severu! V ten istý deň sme pokračovali vlakom v ceste na sever do prímorského Ostende, kde nás privítal chladný a rozbúrený Atlantik. Nikomu neprekážalo, že sme precestovali celý deň – od skorého rána do 23.00 hodiny v noci sme boli poznávať kultúru a históriu tejto priateľskej krajiny.
Korunu našim výletom nasadila cyklotúra z Belgicka do Holandska. Jedného rána každý „vyfasoval“ školský bicykel a „davaj“ ťahať prekrásnym belgickým vidiekom do susedného Holandska. Tridsať kilometrovú trasu do mestečka Baarle-Hertog a späť, ktoré je rozdelené medzi Holandsko a Belgicko, sme hravo zvládli, keďže  Belgicko je rovina. Aj počasie nám v ten deň prialo a mali sme skutočný „fun“!
A čo práca? V škole sme pracovali prevažne na PC, kde sme podľa pokynov belgických učiteľov  pripravili kvíz o Belgicku, umeleckú koláž spojenú s históriou tejto krajiny a prezentáciu o projekte eTwinning. Na Deň otvorených dverí, ktorý sa pre nás netradične, konal v nedeľu 22.4., sme si pripravili prezentáciu o Slovensku, ktorú sme  na interaktívnej tabuli predstavili študentom, pedagógom, ako aj rodičom a ostatným návštevníkom a hosťom, ktorí v tento deň do školy zavítali. Myslíme, že sme, súdiac podľa potlesku, ktorý sa nám ušiel, obstáli.
Určite to bol krásny týždeň, na ktorý nikto z nás nezabudne. Ostane v našich spomienkach i mnohých fotografiách nadlho a možno aj navždy…

Elena Novinská a Miroslava Šturmová

…a  že si to nemyslíme len my dve, tu je niekoľko postrehov zúčastnených žiakov:

„Keď sme pred dvoma rokmi rozbiehali tento projekt, ani jeden z nás netušil či to všetci dotiahneme až do konca. Nikto si nepredstavoval, že bude  na to treba tak veľa práce. A nakoniec predsa, v apríli  2012 sme sa svorne objavili pred dverami školy SO Zenit v Belgicku…“
„Získala som pohľad aj na život inde, a to je pre mňa naozaj obohacujúce. Tento týždeň bol jeden z najkrajších darčekov, aké som kedy od svojich rodičov dostala.“

„Pobyt v Belgicku mi dal veľa skúseností a poznatkov.  Zlepšil som si moje schopnosti komunikácie v angličtine, spoznal som novú kultúru a jej návyky. Dokonca sa mi v Belgicku splnil jeden sen – navštívil som mesto Baarle-Hertog ktoré je rozdelené medzi Holandsko a Belgicko.“

„Veľmi sa mi páčili všetky budovy a ulice, lebo boli prevažne postavené z pálených tehál, všetky rodinné domy čo som videl, školy, kostoly, na niektorých úsekoch aj cesty, dokonca aj niektoré továrne.“

„Čo sa programu týka, neskutočne sa mi páčila práve návšteva Múzea hracích kariet priamo v Turnhuot. Čo bolo určite aj zásluhou skvelého sprievodcu, ktorý človeka vedel vždy niečím zaujať. Jeho prednes bol naozaj skvelý. Pričom nezabudol na informácie, ktoré jednak boli zaujímavé, ale takisto zabavili. Skutočne som ľutoval, keď sme odtiaľ museli odísť. Takisto sa mi páčila aj prechádzka Brugami, kde sme prechádzali nádhernými uličkami a aj parkmi. Boli to proste miesta, ktoré lahodili ľudskému oku.“

„Moje poznatky obohatilo múzeum kariet a ich výroby v Turnhoute. Už 200 rokov sa tam vyrábajú najkvalitnejšie karty pre celý svet.“

„Do Belgicka sme sa dostali naozaj dobrá partia, veľmi sme si rozumeli a nemali sme žiadne konflikty. Spolu sme zvládli všetky výlety a niekedy sme si program vymýšľali aj sami. Výlet v Belgicku mi dal veľa skúseností a rovnako aj veľa zážitkov. Či už sme boli v Bruseli, Ostende, Bruggy alebo kdekoľvek inde, všade sme mali zaujímavý a pútavý program. Rovnako nezaostávalo ani mesto, v ktorom sme prakticky týždeň žili, teda Turnhout. Mesto to bolo naozaj krásne, plné historických pamiatok, plné života. Jedna z vecí, ktoré sa mi veľmi páčili boli budovy stavané v anglickom štýle, čiže z tehál, s veľkými oknami a bez plotov.“

„Čo sa ľudí týka, tak skoro každý ovláda angličtinu, čo je pre turistov, ako sme boli aj my, neskutočná výhoda. K tomu každý človek, ktorého sme stretli bol k nám milý a prívetivý.  To sa u nás nestáva často. Učitelia, ktorý sa nám tam miestami venovali boli skvelí. Nemali si problém aj s nami zažartovať. A aj vďaka nim nám ostanú skvelé spomienky. Ďakujem našej škole, že nám umožnila zúčastniť sa tejto akcie.“

„Všetci na nás pôsobili strašne milo a nebolo to len v škole. Prekvapila ma vzdelanosť obyvateľov. Inštalatér, obyčajná upratovačka alebo veľmi milá pani kuchárka, ktorá sa starala o to, aby sme neboli hladní, všetci vedeli veľmi dobre po anglicky.“

„Tento výlet mi dal veľa nových priateľov, veľa nových a skvelých zážitkov, ktoré mi už nikto nevezme a za to som vďačný. Už teraz sa teším na ich príchod na Slovensko.“

Čo sa týka školy, tú majú slušne vybavenú, priamo s priemyselnými strojmi na polygrafiu, taktiež výrobu a potlač lepenkových krabíc. V škole majú zaujímavo vyriešené začiatky hodín, a to tak, že pred začiatkom hodiny sa všetky triedy/ skupiny postavia k ceduli nalepenej nad oknom a učiteľ príde po nich, pričom hodiny trvajú 50 minút a v stredu končí vyučovanie o 12. hodine. Na škole majú taktiež špecializáciu fotografovanie, vrátane plne vybaveného ateliéru.“

„Niektoré veci majú dobre prepracované. Napríklad študenti drevári na praxi dostanú zákazku vyrobiť drevené schody a škola tak získa peniaze. Na škole sa vyučuje automechanika a ak má učiteľ problém s autom, študenti ho v rámci praxe opravia. Škola produkuje mnoho produktov, ktoré predáva a tak získava peniaze. Škoda, že to tak nie je aj na našej škole.“

„Do budúcna by som sa tam chcel ísť ešte aspoň raz pozrieť.“

„Týždňový pobyt v belgickom meste Turnhout sa mi nesmierne páčil nielen preto, že sa dala dokopy taká skvelá partia, ale hlavne preto, akým skvelým životom Belgičania žijú. Belgická mentalita, kvalita školského systému sú neporovnateľné so Slovenskom.“

„Boli sme úžasný kolektív, vrátane učiteliek, čo sa prejavilo na kľudnom priebehu pobytu, bez rôznych, čo i len najmenších konfliktov.“

„Takže čo mi dal tento projekt? Presne to, čo sa v ňom píše. Vďaka práci na ňom a úzkom kontakte s profesorkami, som sa priučila tomu, že každý učiteľ je len človek a je naozaj vzácne ak ma túžbu spraviť niečo pre nás na úkor svojho času a financií. Keďže na projekte pracovali ľudia z rôznych tried a ročníkov, rôznych záujmov a cieľov, naučili sme sa navzájom rešpektovať a za ten čas sa medzi nami vytvorili naozaj pevné kamarátstva. Kamarátov sme získali aj v Belgicku.“

Video z pobytu si môžete pozrieť na adrese:
http://www.youtube.com/watch?v=EZ4MURSvT4w&feature=youtu.be

Fotografie z výmenného pobytu v Belgicku si môžete pozrieť v obrazovej kronike školy.

 

Visit Us On FacebookVisit Us On Youtube